Прекратяване на ЕООД при смърт на едноличния собственик

ЕООД се прекратява със смъртта на едноличния собственик на капитала гласи правилото на чл. 157, ал.1 от Търговския закон. Възможни са две изключения, при които дружеството не се прекратява след смъртта на едноличния собственик на капитала:

  1. Ако приживе едноличният собственик на капитала изрично е предвидил, че дружеството му няма да се прекрати със смъртта му. Това може да стане още при учредяване на дружеството или по-късно с изменение на устройствения акт/ устав.
  2. Ако след смъртта на едноличния собственик на капитала наследниците му решат да продължат дейността на дружеството и заявят това в търговския регистър.

Едноличните дружества с ограничена отговорност /ЕООД/ са най-масовата правна форма за осъществяване на търговска дейност в България. Много често учредителите ползват „типови бланки“ от интернет за по-лесна, бърза и евтина регистрация на дружествата си. Тези документи обикновено възпроизвеждат буквално разпоредбите на Търговския закон, в това число и чл. 127, ал.1 , която предвижда прекратяване на ЕООД със смъртта на собственика на капитала му. При това положение единствената възможност за продължаване дейността на ЕООД е изразеното писмено съгласие на всички наследници и съответното заявление за вписване на промени в търговския регистър по партидата на дружеството. Търговският закон не поставя срок, в който при смърт на едноличния собственик на капитала неговите наследници могат да поискат продължаване дейността на дружеството.

В практиката зачестиха случаите, когато наследниците не проявяват желание да продължат дейността на ЕООД, на което починалият едноличен собственик на капитала е бил и управител.  Причините за това са от различно естество, напр. наследниците не могат да постигнат съгласие за разпределение на дяловете и/или за плащане на стойността на дела на наследник, който няма желание/възможност да стане съдружник; наследникът/наследниците на едноличния собственик на капитала на дружеството нямат интерес от дейността на дружеството; дружеството има много дългове и наследникът/наследниците не желаят да се ангажират с тяхното уреждане. Прокурори предявяваха искове пред окръжните съдилища в изпълнение на правомощието си по чл.155, т.3 от Търговския закон да сезират съда, ако в продължение на 3 месеца търговско дружество няма вписан в търговския регистър управител. Относно допустимостта на тези искове в последните 15 години се натрупа противоречива съдебна практика и по този повод през 2020 г. беше образувано тълкувателно дело в Търговската колегия на Върховния касационен съд. На 31.05.2023 г. Общото събрание на колегията прие Тълкувателно решение № 1 ОТ 31.05.2023 г. по тълк. д. № 1/2020 г., ОСТК на ВКС.

Върховните съдии се обединиха около разбирането, че разпоредбата на чл.157, ал. 1 ТЗ относно момента и/или реда за прекратяване на ЕООД при смърт на едноличния собственик на капитала не трябва да се тълкува сама по себе си и изолирано, а така, че максимално да съответства на законовата регламентация, уреждаща ликвидацията на дружеството и отразяването на тези обстоятелства в търговския регистър. С оглед на това и предвид посочените в чл. 157, ал. 1 ТЗ отрицателни условия за прекратяване на ЕООД върховните съдии стигнаха до извода, че смъртта на едноличния собственик на капитала не е абсолютно, пряко и автоматично действащо прекратително основание, а единствено относително и непряко такова, тъй като зависи от наличието на две отрицателни предпоставки – да не е предвидено друго в учредителния акт или наследниците да не са поискали продължаване на дейността на дружеството. Липсата на изявление в посочения смисъл води до състояние на висящност и очакване, което е пречка да настъпи действието на предвиденото с разпоредбата прекратително основание. Следователно в периода от смъртта на собственика на капитала до волеизявлението за продължаване на дейността по смисъла на чл. 157, ал. 1предл. последно ТЗ, дружеството не може да се счита за прекратено. След като дружеството не се прекратява с обективния факт на смъртта на едноличния собственик на капитала, едновременно и негов управител, остава открит пътят за прекратяването му от съда по реда на чл. 155, т. 3, вр. чл. 154, ал. 1, т. 5 ТЗ – по иск на прокурора, поради това че в течение на три месеца едноличното дружество с ограничена отговорност няма вписан управител.

Тълкуването по въпроса „По какъв ред се прекратява еднолично дружество с ограничена отговорност при смърт на едноличния собственик на капитала и управител на дружеството и бездействие на наследниците му?“, което  се ползва със задължителна сила, даде следното разрешение „ ЕООД при смърт на едноличния собственик на капитала, който е и управител на дружеството и при бездействие на наследниците му , се прекратява по  решение на окръжния съд, постановено по иск на прокурора/ т.1 от Тълкувателно решение № 1 ОТ 31.05.2023 г. по тълк. д. № 1/2020 г., Общото събрание на Търговската колегия на Върховния касационен съд/. Искът се предявява срещу дружеството , а съдът назначава на ответника особен представител-адвокат. При уважаване на иска, съдебното решение се изпраща на Агенция по вписванията-търговски регистър и длъжностното лице вписва прекратяване на дружеството, открива производство по ликвидация като служебно определя срока й и назначава ликвидатор.

За случаи на бездействие на наследниците на починал едноличен собственик на капитала на ЕООД прокурорът може да бъде уведомен от наследник на починалия собственик и управител на ЕООД , от кредитор на дружеството и други заинтересовани лица.

 

Тъй като законът не установява срок, в който наследниците на едноличен собственик на капитала могат да поискат да продължат дейността на дружеството, това може да се случи и при условията на висящ съдебен процес за прекратяване на дружеството по иск на прокурора, защото наследниците на едноличния собственик на капитала на ЕООД не са страни в процеса. Преди устните състезания по делото особеният представител трябва да направи справка в търговския регистър и ако до тогава е извършено вписване на партидата на процесното дружество на нов собственик /нови собственици на капитала и нов управител , е необходимо да заяви това обстоятелство пред съда, който ще отхвърли иска на прокурора като неоснователен.

Според мотивната част по т.1 на горепосоченото тълкувателно решение наследниците могат да се ползват и от изрично предвидената в закона възможност за продължаване на дейността на вече прекратеното дружество в производството по ликвидация съгласно правилото на чл. 274, ал. 1, изр. последно ТЗ. По въпроса могат ли наследниците на починал едноличен собственик на капитала на ЕООД да поискат продължаване на прекратено дружество, трябва да се направи уговорката, че за да сторят това наследниците трябва да са собственици на капитала, т.е. да са били съдружници , защото само на съдружниците законът дава право да вземат единодушно решение за продължаване на дружеството. Наследници на съдружник/едноличен собственик на капитала, които не са приети за съдружници имат вземане срещу дружеството на наследения дружествен /ликвидационен дял, но не и членствени права, в т.ч. да вземат решение за ликвидация на дружеството или да продължаване дейността на прекратено дружество.

Въпросът „ По какъв ред се прекратява ЕООД при смърт на едноличния собственик на капитала и бездействие на наследниците му, което обаче има вписан управител ?“ не е поставен за тълкуване пред ВКС, но създава много проблеми в практиката напр. управителят няма връзка с наследниците на собственика на ЕООД; наследниците не се интересуват от дружеството или не могат да постигнат съгласие за дейността му, управителят е в невъзможност да реализира правото си по чл.141, ал.5 ТЗ /да бъде заличен от търговския регистър с предизвестие до дружеството /. В тази случаи управителят не може да подаде заявление Б6 за вписване на обстоятелства относно прекратяване и ликвидация, защото дружеството няма персонален състав и орган, който да вземе решение за срока на ликвидацията и назначаване на ликвидатор. Ако се възприеме разбирането на търговската колегия на ВКС, изразено в т. 1 от Тълкувателно решение №1 от 31.05.2023 г. по тълк. д. № 1/2020, че в периода от смъртта на собственика на капитала до волеизявлението за продължаване на дейността по смисъла на чл. 157, ал. 1 предл. последно ТЗ, дружеството не може да се счита за прекратено и че смъртта на едноличния собственик на капитала не е абсолютно, пряко и автоматично действащо прекратително основание, то при бездействие на наследниците на едноличния собственик на капитала и наличие на вписан в търговския регистър управител, последният може занапред да сключва сделки от името и за сметка на дружеството , да задължава дружеството, да приема изпълнение като по този начин дружеството ще да продължи дейността си независимо, че чл. 157, ал.1 ТЗ предвижда, че ЕООД се прекратява със смъртта на собственика на капитала. В такива случаи би могло дружеството да бъде прекратено от съда по иск на прокурора на основание чл. 155, т.2 от ТЗ дейността на дружеството противоречи на закона, но вероятно пак ще се наложи върховният съд да излезе със задължително тълкуване, а най-добре би било законодателят сам да отстрани празнотите в закона.

 

2023-06-13T17:47:52+00:00